Κατηγορία AMA Supercross
Τρίτη, 26 Μαρτίου 2013 09:12

AMA Supercross 2013, 12ος αγώνας, Toronto

Villopoto ξανά!

Συνεχίζει το απίστευτο σερί νικών του ο Ryan Villopoto που με την 7η νίκη του και 4η συνεχόμενη, έχει απομακρυνθεί πλέον βαθμολογικά στα 450. Τρίτη συνεχόμενη νίκη και για τον Murvin Musquin στα 250.

450SX - Έβδομη νίκη για Villopoto

Εντυπωσιακός ήταν ο αγώνας των 450 αφού ο Villopoto κέρδισε την εκκίνηση και έστριψε πρώτος αλλά λίγο αργότερα τον πέρασε ο Chad Reed και στους δύο αυτούς, μπλέχτηκε και ο Ryan Dungey με τον James Stewart, με στόχο όλοι την κορυφή. Στον 2ο γύρο, ο Millsaps πέρασε τον Reed για να βάλει στόχο την κορυφή αλλά ο Villopoto στον 30 γύρο κατάφερε να περάσει 2ος και να βάλει στο στόχαστρο τον Millsaps out front. Λίγο αργότερα, ανέβηκε θέση και ο Dungey κατοχυρώνοντας έτσι την θέση του στο βάθρο.moved into podium position. Μέχρι τον τερματισμό, ο Millsaps ήταν μπροστά και στον 11ο γύρο μόλις ο Villopoto έκανε την κίνηση του και πήρε την 31η νίκη του. Ο Villopoto τώρα βρίσκεται 12 βαθμούς μπροστά από τον Millsaps ενώ ο Dungey ακολουθεί 22 βαθμούς πιο πίσω.

250SX - Τρίτη νίκη για Musquin

Ο Murvin Musquin πήρε την εκκίνηση στην μικρή κατηγορία και ακολουθήθηκε από τον Jimmy DeCotis και τον Vince Friese. Πίσω τους βρέθηκαν σύντομα οι Blake Wharton και ο Wil Hahn,και άρχισαν να μάχονται για την κορυφή. Στον 2ο γύρο, ο DeCotis έπεσε και έχασε την θέση του, κι άφησε έτσι χώρο για τους Wharton και Hahn να ανέβουν ψηλότερα. Ενώ οι Wharton και Hahn μάχονταν για την 2η θέση, αυτό άφησε τον Musquin να ανοίξει την διαφορά του. Ο Hahn έκανε την κίνησή του να περάσει τον Musquin αργότερα αλλά ο Musquin τερμάτισε με 3’’ διαφοράς στην πρώτη θέση.