Κατηγορία AMA Supercross
Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2013 08:53

AMA Supercross 2013, 11ος αγώνας, Indianapolis

Συνεχίζει τις νίκες ο Villopoto

Την 6η νίκη της χρονιάς πήρε ο Ryan Villopoto στα 450 SX και παραμένει πρώτος στην βαθμολογία ενώ Marvin Musquin κέρδισε για 2η συνεχόμενη φορά στα 250 SX.

450 – Κερδίζει ο Villopoto

Μπροστά σε 60.000 θεατές, ο Davi Millsaps κέρδισε την εκκίνηση του αγώνα των 450, αλλά τον πέρασε σύντομα ο James Stewart. Ο Villopoto ανέβηκε γρήγορα στην 3η θέση περνώντας τον Millsaps που είχε μείνει λίγο πίσω αλλά ο Millsaps πέρασε ξανά και έφτασε 2ος. Τρεις γύρους αργότερα, ο Villopoto βρήκε ρυθμό και ανέβηκε στην 1η θέση αφού και ο Stewart αντιμετώπισε πρόβλημα με την μοτοσυκλέτα του. Ο Ryan Dungey πέρασε τον Millsaps για την 2η θέση ο οποίος Millsaps, είχε μία πτώση και έδωσε τελευταία στιγμή την 3η θέση στον Stewart.
Ο Ryan Villopoto πήρε έτσι την 30η νίκη στην καριέρα του και γίνεται ταυτόχρονα ο πρώτος αναβάτης που κερδίζει τέσσερις αγώνες στην Indianapolis ενώ αύξησε και την διαφορά του στο πρωτάθλημα.

250 – Ο Musquin στην κορυφή

O Blake Wharton κινήθηκε γρήγορα στην αρχή του αγώνα και κέρδισε την Ηoleshot αλλά τον πέρασε αμέσως ο Kyle Peters με τον Wil Hahn να ξεκινά αρκετά πίσω και να χρειάζεται πίεση για να ανέβει θέσεις. Μετά από πέντε γύρους, ο AJ Catanzero ανέβηκε στην 5η θέση αλλά τον πέρασε ο Musquin στον 11ο γύρο. Ο Hahn δούλεψε σκληρά προκειμένου να περάσει τον Catanzero και όταν ο Wharton έπεσε, άνοιξε δρόμο στον Musquin να πάρει την πρωτοπορία και στον Hahn να ανέβει στην 3η θέση. Ο Peters τερμάτισε στην 2η θέση που είναι η καλύτερη της καριέρας του και ο Hahn τελικά τερμάτισε 3ος, αλλά παραμένει ακόμη μπροστά στην βαθμολογία, με εννέα βαθμούς από τον Musquin.