Κατηγορία AMA Supercross
Κυριακή, 13 Ιανουαρίου 2013 11:10

AMA Supercross 2013, 2ος αγώνας, Phoenix

Παρθενική νίκη για Barcia

Οι Eli Tomac και Justin Barcia έδειξαν τις διαθέσεις του από τα δοκιμαστικά όπου κατείχαν τον πρώτο χρόνο. Κέρδισαν έτσι τις κατηγορίες 250 και 450 αντίστοιχα και πρόσθεσαν ενδιαφέρον στο φετινό πρωτάθλημα AMA Supercross.

Προκριματικά

250 West
Ήταν ο Ken Roczen που πήρε την εκκίνηση στο πρώτο σκέλος με τον Seely στην 2η θέση και τον Sipes να βρίσκεται τρίτος. Στο 2ο σκέλος, ο Joey Savatgy κέρδισε την εκκίνηση ενώ ο Eli Tomac βρέθηκε μόλις 8ος για να περάσει λίγο μετά στην 3η θέση, πίσω από τον Martin Savalos που έπεσε και εγκατέλειψε αμέσως μετά.
Με μία επίθεση στον Savatgy ο Tomac πήρε την πρώτη θέση αφήνοντας τους Savatgy, Christian Craig  και Jake Canada πίσω του.

450 SX
Ο Justin Barcia πετάχτηκε μπροστά στην εκκίνηση με τον Davi Millsaps να ακολουθεί. Ο Ryan Dungey μπλέχτηκε σε μία σύγκρουση στις πρώτες στροφές και μπροστά βρέθηκαν οι Barcia, Millsaps, Jake Weimer και Chad Reed οι οποίοι τερμάτισαν με αυτή την σειρά.
Στο δεύτερο σκέλος, ο James Stewart πήρε την εκκίνηση με τον Mike Alessi στην 2η θέση και τους Andrew Short, Trey Canard και Ryan Villopoto να ακολουθούν. Επίθεση έκανε αμέσως μετά ο Andrew Short και πέρασε τον Alessi για την 2η θέση, αλλά και ο Canard επιτέθηκε και πέρασε τον Alessi! Stewart, Canard, Villopoto, Alessi και Short τερμάτισαν με αυτές τις θέσεις.

Σκέλη

250
Στον αγώνα των 15 γύρων ήταν ο Jessy Nelson που πήρε την εκκίνηση αλλά στο τέλος του πρώτου γύρου, ο Martin Davalos είχε περάσει μπροστά! Μετά, ακολουθούσαν οι Nelsonthen, Savatgy, Zach Osborne ενώ στον τρίτο γύρο, ο Eli Tomac πέρασε 3ος. Θέσεις ανέβηκε και ο Ken Roczen (6ος) με τον Davalos να προηγείται σταθερά. Στον 4ο γύρο ο Davalos έχει ακόμη 3.5’’ διαφορά από τον Tomac ενώ στον 8ο γύρο, ο Tomac επιτίθεται και περνά μπροστά. Ο Rozcen έχει ανέβει στην 3η θέση και απειλεί τον Davalos τον οποίο περνά και τερματίζει πίσω από τον νικητή, Eli Tomac.

450
Είκοσι γύροι για τον αγώνα των 450 με τον Justin Barcia να φεύγει μπροστά στην εκκίνηση, τον David Millsaps να ακολουθεί, τον Chad Reed στην 3η θέση, τον Ryan Villopoto στην 4η και τους Weimer, Canard και Stewart να ακολουθούν. Στον 2ο γύρο ο Villopoto έχει ένα γλίστρημα και στο τέλος του 3ου γύρου ο Justin Barcia συνεχίζει να προηγείται με τους Davi Millsaps, Chad Reed, Jake Weimer, Trey Canard, James Stewart, Ryan Villopoto να ακολουθούν. Ο Ryan Dungey βρίσκεται 16ος . Ο Barcia δείχνει δυνατός και διατηρεί την πρωτοπορία με τους Millsaps, Reed, Trey Canard να ακολουθούν
Μετά την μέση του αγώνα, ο Canard περνάει τον Reed σε μία κλειστή αριστερή στροφή ο Barcia βρίσκεται πρώτος σε απόσταση ασφαλείας, όπως και ο Millsaps στην 2η θέση.
Με την συμπλήρωση του 13ου γύρου, ο Villopoto περνάει τον Reed κοντά στην γραμμή του τερματισμού και στο τέλος του 14ου, ο Trey Canard περνάει τον Davi Millsaps! Λίγες στιγμές αργότερα ο Villopoto περνάει στην 2η θέση αφήνοτνας 3ο τον Millsaps και η γραμμή του τερματισμού βρίσκει τον Barcia 1ο, με τον Canard να πέφτει και να αφήνει την 2η θέση για τον Villopoto και τον Millsaps στην 3η θέση! Ακολουθούν οι Reed, Weimer, Stewart, Ryan Dungey.