AMA SX 2012, 10ος αγώνας, Daytona

Λασπομαχίες με νικητή τον Stewart!

Του Χρήστου Σώκου
Φωτό: GuyB

Στην θρυλική πίστα της Daytona μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο καιρός! Με έντονη βροχόπτωση όλο το διήμερο, το τερέν μεταμορφώθηκε σε μία ατελείωτη λασπολακούβα που κατάπινε μοτοσικλέτες και αναβάτες. Έλαμψε ο James Stewart που πήρε την νίκη!

Αναπάντεχες αλλαγές

Δοκιμαστικά ακυρώθηκαν, το κομμάτι με τα σαμάρια βγήκε εκτός και οι τελικοί και των δύο κατηγοριών μειώθηκαν σε διάρκεια (16 γύροι η μεγάλη κατηγορία, 12 η μικρή). Ουσιαστικά στην πίστα είχε δημιουργηθεί μία αγωνιστική γραμμή στα περισσότερα κομμάτια, αφού όποιος τολμούσε να βγει εκτός πνιγόταν στην λάσπη. Σε αυτές τις αντίξοες συνθήκες λοιπόν έλαμψε ο James Stewart (Yamaha), ο οποίος μετά από πολλές εβδομάδες οδήγησε εξαιρετικά παίρνοντας την δεύτερη φετινή του νίκη.
Στην Lites East ο Justin Barcia (Honda) συνέχισε το απόλυτο σερί νικών του, φτάνοντας τις 4!

Εκτός ο Dungey!

Η είδηση έσκασε σαν βόμβα στα πιτ την Παρασκευή το βράδυ. Ο Ryan Dungey εξαιτίας της πτώσης στην προπόνηση, πριν τον προηγούμενο αγώνα, είχε χτυπήσει στον ώμο, όπως σας είχαμε αναφέρει. Αυτό που δεν ήξερε ούτε ο ίδιος όμως ήταν ότι η κλείδα του είχε σπάσει! Βλέποντας τον να αγωνίζεται την προηγούμενη εβδομάδα και να φτάνει στην δεύτερη θέση, όλοι νόμισαν ότι δεν είχε πάθει κάτι το σημαντικό. Οι ακτινογραφίες όμως αποκάλυψαν την αλήθεια, υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση και έτσι θα μείνει περίπου 2 μήνες εκτός δράσης. Πραγματικά κρίμα γιατί φαινόταν ότι ήταν ο μόνος αναβάτης που μπορούσε να διεκδικήσει στα ίσια τον τίτλο από τον Ryan Villopoto.
Έτσι μία χρονιά που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, ειδικά αν θυμηθούμε την περυσινή, χάνει σιγά σιγά το μεγάλο ενδιαφέρον της, με τους Trey Canard, Chad Reed και Ryan Dungey να βρίσκονται ως θεατές.

Supercross 450 – Απόλυτη επιτυχία για την JGR Yamaha

Η εκκίνηση ειδικά σε αυτόν τον αγώνα είχε τρομερή σημασία, αφού δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να βρεθείς πίσω από πολλούς αναβάτες που σε γεμίζουν με λάσπη.
Οι δύο Yamaha της ομάδας JGR λοιπόν, αυτή του David Millsaps και του James Stewart, έκαναν το 1-2 στην αρχή. Ο Stewart σχετικά γρήγορα πέρασε τον teammate του ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση και έχοντας καθαρό οπτικό πεδίο άρχισε να ανεβάζει ρυθμό.
Καταστροφή για τον Villopoto, o οποίος στις πρώτες στροφές έκανε λάθος, πήγε να πέσει και ακολούθως κρατήθηκε πλάι στην μοτοσικλέτα του με το γκάζι ανοιχτό διαγράφοντας μία τρελή πορεία ροντέο! Μέχρι να ανέβει ξανά ήταν ήδη τελευταίος…Στην συνέχεια όμως έδειξε την κλάση ενός πρωταθλητή, αφού παρόλο το ατελείωτο λασπόλουτρο, πέρασε 15 αναβάτες για να τερματίσει στην 5η θέση.
Ο Stewart επίσης έδωσε σεμινάρια οδήγησης σε χάλια συνθήκες. Χωρίς λάθη (πράγμα σχεδόν αδύνατο σε αυτή την πίστα), οδήγησε όλους τους γύρους μέχρι την καρό σημαία.
Από την άλλη ο Millsaps στην δεύτερη θέση αντιμετώπισε την επίθεση του Kevin Windham (Honda). Όμως μετά από μερικούς γύρους όπου ο Windham έτρωγε διαρκώς την λάσπη του Millsaps, έκοψε λίγο. Τελικά ο Millsaps ανέβηκε ξανά στο βάθρο μετά από το 2010! Περιχαρής και ο K-Dub που επιτέλους πήρε μία τρίτη θέση για την ομάδα του.
Φοβερή εμφάνιση και για τον Marvin Musquin με ΚΤΜ 350 SX-F στην τέταρτη θέση.

Lites East – Τέσσερις σε σειρά ο Barcia

Ο Justin Barcia (Ηοnda) έφυγε πρώτος στην εκκίνηση με φοβερή φόρα. Ο Blake Baggett (Kawasaki) όμως θεώρησε ότι οι σκληρές συνθήκες ήταν μία καλή ευκαιρία για να αποδείξει ότι το «έχει» ακόμα. Λίγο πριν τα μισά του αγώνα λοιπόν πλησίασε πολύ τον Barcia, αλλά έκανε ένα λάθος σε μία στροφή και έπεσε! Το πείσμα του όμως ήταν πολύ έντονο, με αποτέλεσμα δύο περίπου γύρους πριν το τέλος να ξαναφτάσει τον Barcia. Στον τελευταίο γύρο ο Barcia έκανε ένα λάθος σε ένα scrub και παραλίγο να πέσει! Πραγματικά ήταν απίστευτο το ότι μπόρεσε και το έσωσε.
Ο Baggett έφτασε πολύ κοντά του αλλά δεν πρόλαβε να κάνει την μεγάλη ανατροπή.
Τρίτος στο βάθρο ο Daryn Durham (Kawasaki), ο οποίος πέρασε τον Ken Roczen (KTM) και τον άφησε τέταρτο.