Κατηγορία AMA Supercross
Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου 2018 14:45

AMA SX 2018, 7ος αγώνας, Arlington

Επιβλητικός Eli Tomac

Στο στάδιο AT&T, στο Texas πραγματοποιήθηκε ο 7ος αγώνας για το αμερικάνικο πρωτάθλημα Supercross μπροστά σε 57.421 θεατές. Εκεί ο Eli Tomac (Monster Energy Kawasaki) έκανε έναν τέλειο αγώνα παίρνοντας παράλληλα την καρό σημαία. Παράλληλα, στον πρώτο αγώνα της κατηγορίας SX250 για το πρωτάθλημα της ανατολικής περιφέρειας, η νίκη πήγε στον Zach Osborne (Husqnarna).

450SX: Κυρίαρχος ο Tomac

Ο εργοστασιακός αναβάτης της Kawasaki είχε πραγματικά μία τέλεια βραδιά στο Texas: ήταν ο ταχύτερος από όλους στα προκριματικά, πρώτος στον ημιτελικό αλλά και μπροστά από την αρχή σε όλους τους γύρους του μεγάλου τελικού. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Marvin Musquin (KTM Factory Racing), έπειτα από έναν σταθερό αγώνα, επαναλαμβάνοντας έτσι τον τερματισμό που είχε στο San Diego. Ίδιο αποτέλεσμα και για τον τρίτο Blake Baggett (KTM) που βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, όπως αποδεικνύουν πλέον και τα τρία σερί βάθρα που έχει πετύχει. Στην τέταρτη θέση ο νικητής στο San Diego, Jason Anderson (Husqvarna), που δεν είχε καλή βραδιά καθώς σημείωσε και πτώση, ενώ στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Cole Seely (HRC).

250SX: Osborne με το δεξί

Στον πρώτο αγώνα της ανατολικής περιφέρειας για τα 250SX, μεγάλος νικητής ήταν ο περσινός πρωταθλητής Zach Osborne (Husqvarna Factory Racing). Ο φοβερός Αμερικανός πήρε την καρό σημαία έχοντας εκκινήσει από την τέταρτη θέση, ενώ έκανε και λάθος βρισκόμενος τρίτος, που τον έριξε στην πέμπτη θέση. Τελικά πάλεψε με τους προπορευόμενους  Colt Nichols (Yamaha), James Decotis (Suzuki), RJ Hampshire (Honda) και Jeremy Martin (Honda), του πέρασε όλους και κατέκτησε τη νίκη. Nichols και Decotis τερμάτισαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, με τον αναβάτη της Suzuki να πραγματοποιεί παράλληλα και τον καλύτερο τερματισμό στην μέχρι τώρα καριέρα του. Άτυχος ο RJ Hampshire που ηγήθηκε στους 13 από τους 19 γύρους του αγώνα, μέχρι που ένα λάθος τον έριξε στην τέταρτη θέση.

10. Luke Renzland, Yamaha (13)

Επόμενος, 8ος αγώνας για το αμερικάνικο Supercross στις 24 Φεβρουαρίου στο στάδιο Raymond James, για πρώτη φορά έπειτα από 10 ολόκληρα χρόνια.

Θοδωρής Ξύδης

Ο Θοδωρής Ξύδης είναι συντάκτης ειδικού Τύπου-δημοσιογράφος από το 2005. Ξεκίνησε να εργάζεται το 2006 στο site του περιοδικού Auto Τρίτη και την επόμενη χρονιά στο περιοδικό μοτοσυκλέτας Moto Τρίτη. Εκεί παρέμεινε μέχρι και το 2016, εκτελώντας έως και χρέη αρχισυντάκτη/διευθυντή σύνταξης. Από το 2016 αποτελεί μέλος της ομάδας του BIKEIT! Απόφοιτος του New York College με πτυχίο στην Επικοινωνία, με αγάπη για την φωτογραφία, τα gadgets και για οτιδήποτε έχει τροχούς και... αυτοκινείται.

Θοδωρής Ξύδης Γράφτηκε από τον
Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου 2018 15:04

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « AMA SX 2018, 6ος αγώνας, San Diego AMA SX 2018, 8ος αγώνας, Tampa »