Πέμπτη, 10 Δεκεμβρίου 2015 13:06

Παν.Π.Enduro Νοτίου Ελλάδος, 3ος αγώνας, Χαλκίδα

Πρωταθλητές στην Χαλκίδα

Του Τάκη Μανιάτη

Το πρωτάθλημα Enduro Νοτίου Ελλάδος τελείωσε στην Χαλκίδα, με τον Χρήστο Θεοδοσόπουλο να κερδίζει κατηγορία και γενική κατάταξη, και τους αντίστοιχους τίτλους.

Γενική κατάταξη

Παράλληλα με τον αγώνα του πρωταθλήματος enduro στην Χαλκίδα, διοργανώθηκε και ο 3ος και τελευταίος αγώνας για το πρωτάθλημα Νοτίου Ελλάδος.

Στην γενική κατάταξη, ο Γιώργος Πισιμάνης προηγήθηκε αρχικά στον αγώνα κερδίζοντας τις τρεις πρώτες ειδικές διαδρομές, αλλά τελικά, ο Χρήστος Θεοδοσόπουλος, με νίκη στις δύο τελευταίες, κατάφερε να κερδίσει, με διαφορά 5.962".
Την τρίτη θέση της γενικής κατέκτησε ο Δημήτρης Καρπούζης (+9.277") με τους Θανάση Βούλγαρη (+29.410"), Παναγιώτη Λάμπρου (+51.972") και Ναθαναήλ Κολεύρη (+56.411") να συμπληρώνουν την εξάδα.

Κατηγορία ΝΕ1 - Πρωταθλητής ο Πισιμάνης

Η νίκη του Γιώργου Πισιμάνη στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, με διαφορά + 23.448" από τον Θανάση Βούλγαρη, ήταν καθοριστική για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Ο Παναγιώτης Λάμπρου ήταν αυτός που συμπλήρωσε το βάθρο με διαφορά + 46.010", ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν οι Δημήτρης Στεργιανέλης (+1:37.237"), Γιάννης Γιανακάρας (+2:41.602 ") και Γιάννης Καπερναράκος (+2:53.672 ").

Κατηγορία NE2 - Πρωταθλητής ο Θεοδοσόπουλος

Νίκη στην γενική κατάταξη και στην κατηγορία για τον Χρήστο Θεοδοσόπουλο ο οποίος είχε να αντιμετωπίσει τον Δημήτρη Καρπούζη, νικητή των τριών ειδικών. Η διαφορά των + 9.277" έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Θεοδοσόπουλου που κέρδισε και τον τίτλο.
Την τρίτη θέση του βάθρου συμπλήρωσε ο Θανάσης Κατσαντώνης με διαφορά + 1:03.983".
Στην εξάδα βρέθηκαν και οι Γιάννης Τριανταφυλλίδης (+2:35.331"), Δημήτρης Πολύζος (+3:06.584") και Άλκας Άλντο (+3:09.338").

Κατηγορία ΝΕ3 - Πρωταθλητής ο Μαντζώρος

Παίρνοντας την 3η νίκη του για φέτος, ο Σταύρος Μαντζώρος κέρδισε και τον τίτλο της κατηγορίας. Αντίπαλος του ο Βαγγέλης Ζαχαράτος ο οποίος κέρδισε μία ειδική και τερμάτισε με διαφορά + 37.384". Την τριάδα έκλεισε ο Χρήστος Ακριώτης με διαφορά (+57.065"). Πίσω τους τερμάτισαν οι Νίκος Τσεπέρκας (+1:01.652"), Θανάσης Παπαθανάσης (+6:09.476") και Αντώνης Δημητριάδης (+12:02.099").

Κατηγορία NES - Πρωταθλητής ο Νέγρης

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του έκανε ο Ναθαναήλ Κολεύρης κερδίζοντας τις 5 από τις 6 ειδικές διαδρομές, κερδίζοντας τον Στάθη Ρούση με διαφορά + 21.868". Ήταν όμως ο 3ος της κατηγορίας, Γιώργος Νέγρης, ο οποίος με διαφορά + 28.100" κέρδισε τον τίτλο της κατηγορίας. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Παναγιώτης Αναστασόπουλος (+2:40.517"), ο Σταύρος Παπαδόπουλος (+4:50.788") και ο Σπύρος Τότολος (+8:46.628").

Φωτογραφίες

Τάκης Μανιάτης

Γεννημένος στην Αθήνα το 1974, είναι πολυνίκης σε αγώνες enduro, motocross και scramble, πολύ-πρωταθλητής Ελλάδος Enduro (2004 - '05, '06), με συμμετοχές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ενώ έχει εκπροσωπήσει δύο φορές την Ελλάδα στην “Ολυμπιάδα του Enduro”, International Six Days Enduro (ISDE Σλοβακία 2005, Νέα Ζηλανδία 2006) ως μέλος της εθνικής ομάδας.

Μηχανολόγος Μηχανικός, Εκδότης και διευθυντής των αναγνωρισμένων περιοδικών μοτοσυκλέτας BIKEIT και CITYRIDER, είναι Δημοσιογράφος μέλος της Ένωσης Συντακτών Αυτοκινήτου Μοτοσυκλέτας (ΕΣΣΑΜ) και Συντάκτης Ειδικού Τύπου - μέλος της Ένωσης Συντακτών (ΕΣΠΗΤ) επί 22 συναπτά έτη.

Ακόμη, είναι ιδιοκτήτης της Σχολής Ασφαλούς Οδήγησης RIDEIT, συνυπογράφοντας την Ευρωπαϊκή Χάρτα Οδικής Ασφάλειας, με στόχο την διάδοση της ασφαλούς οδήγησης και την μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.

Είναι επίσημα πιστοποιημένος εκπαιδευτής προηγμένης οδήγησης αναβατών μοτοσυκλέτας της BMW Motorrad με εκπαίδευση στο Hehlingen της Γερμανίας.
Έχει συνεργαστεί με τα μεγαλύτερα περιοδικά μοτοσυκλέτας της χώρας, από το '96.