.
Σάββατο, 02 Οκτωβρίου 2021 10:59

ΠΠΤ 2021, 3ος και 4ος αγώνας, Μέγαρα - Αποτελέσματα χρονομετρημένων δοκιμαστικών

Ο 3ος και 4ος αγώνας για το πανελλήνιο πρωτάθλημα ταχύτητας διοργανώνεται στην πίστα των Μεγάρων, με τους αναβάτες να συμμετάσχουν στα ελεύθερα και χρονομετρημένα δοκιμαστικά, την Παρασκευή 1 Οκτωβρίου. Ωστόσο, η διοργάνωση αντιμετώπισε προβλήματα με την χρονομέτρηση η οποία τελικά έγινε με το χέρι, προκειμένου να βγουν οι κατατακτήριοι χρόνοι που θα διαμορφώσουν και την σχάρα εκκίνησης κάθε κατηγορίας.

Του Τάκη Μανιάτη

Φωτογραφίες: Πέτρος Βασιλόπουλος

Με 41 συμμετοχές στο σύνολο όλων των κατηγοριών, ήταν ο πρωταθλητής του 2019 στα Superbike που πήρε την Pole Position με χρόνο 58,34'' και θα εκκινήσει 1ος και τις δύο μέρες του διπλού αγώνα. Πίσω του βρέθηκε ο περσινός πρωταθλητής Δημήτρη Παπαγγέλου με 58,511'' και τρίτος ο Σάκης Συνιώρης με 58,56''. Ακολούθησαν οι Θεοδωρόπουλος, Τριντής, Πίππος, Τσαλίκης.

Στα Supersport, ο Δημήτρης Καρακώστας ήταν αυτός που ξεκαθάρισε τα πράγματα ''γράφοντας'' καλύτερο χρόνο με 58,97'', κρατώντας την Pole Position και τις δύο μέρες του αγώνα. Ακολούθησε ο Άλεξ Παπαγεωργίου με 59,30'' και ο Τάσος Σκυριανόγλου με 1.00,190''.

Εξαιρετική η επίδοση του μικρού Γιάννη Περιστερά ο οποίος με χρόνο 1:00.320'' βρίσκεται 4ος, για πρώτη φορά στα Supersport, Μπροστά από τους Κοντογιάννη, Τζωρτζόπουλο, Γεωργόπουλο Νίκο και Χάλαρη

Σειρά είχε η κατηγορία Racing 250, στην οποία μαζί συμμετέχει αυτή της SS300, αλλά και οι νέοι. Πρώτος εδώ ήταν ο Βασίλης Παντελεάκης με χρόνο 1:03,450 με τον Αλέξανδρο Αρναουτάκη στην 2η θέση (1.04,147'') και τον Γιώργο Κίτσο (1.06,782'').

Στην κατηγορία SS300 ήταν ο Παναγιώτης Κόκκινος ο ταχύτερος, με τον Δημήτρη Αγαγάνη και την Δήμητρα Τζο Λαδά στην 3η θέση, ενώ στους Νέους, ταχύτερη ήταν η Κωνσταντίνα Κοράκη.

Στην κατηγορία Open, o Γιάννης Μπούρος πήρε την Pole με χρόνο 1.00,525'', με τον Επαμεινώνδα Καρυώτη σ2ο (1.01,517'') και το Γιώργο Αμουτζά 3ο (1.01,839'')

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 02 Οκτωβρίου 2021 11:19