Genova Supercross

Τα φώτα στον Kevin Windham

του Ανδρέα Γκλαβά
Φωτό: motousa.com

Περισσότερο έτοιμος από όλους τους άλλους έδειξε να είναι ο guest star του Supercross της Γένοβα, Αμερικανός Kevin Windham, που πήρε τις νίκες και στους δύο μεγάλους τελικούς του Σάββατου και άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων λιγότερο από δύο μήνες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος AMA SX, φεύγοντας από την Ιταλία με τον τραπεζικό του λογαριασμό φουσκωμένο κατά μερικές χιλιάδες ευρώ. Οι μάχες που όλοι περιμέναμε, τόσο με τον νεαρό Justin Barcia, όσο και με τον θρύλο του αθλήματος Jeremy Mc Grath, δεν έγιναν ποτέ, καθώς και οι δύο τους είχαν πτώσεις και δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν την βραδιά.

Ο καλύτερος Ευρωπαίος που ξεχώρισε ήταν ο Gautier Paulin, που πάνω σε ένα Yamaha YZ 450F πήρε δύο δεύτερες θέσεις και έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Αντίθετα, τα πράγματα δεν πήγαν τόσο καλά για τον παγκόσμιο πρωταθλητή MX1 του 2010, Antonio Cairoli, που τερματίζοντας τέταρτος και έβδομος στα δύο σκέλη, έφτασε μόνο μέχρι την πέμπτη θέση της τελικής κατάταξης. Πρωταθλητής του θεσμού του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Supercross αναδείχτηκε ο νεαρός Γάλλος Greg Aranda. Μια άλλη μεγάλη μάχη περιμένει τους αναβάτες το επόμενο Σαββατοκύριακο, καθώς διοργανώνεται ο ιστορικός αγώνας Supercross του Bercy, κι εκεί, πέρα από τα μεγάλα ονόματα της Γένοβα, θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε και τον παγκόσμιο πρωταθλητή MX2, Marvin Musquin.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 11 Ιουνίου 2012 23:20

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Ευρωπαϊκό Supercross Genova Supercross Video »