.
Κατηγορία Rally Dakar
Παρασκευή, 19 Ιανουαρίου 2024 11:35

Dakar 2024 - Ημέρα 14η, Yanbu-Yanbu

Ο Ricky Brabec κατέκτησε τη δεύτερη νίκη του σε Dakar, κρατώντας δεύτερο τον Ross Branch και τρίτο τον Adrien Van Beveren. Σπουδαίος τερματισμός για τον Βασίλη Μπούδρο.

Η τελευταία μέρα του Dakar περιελάμβανε μια ειδική διαδρομή 328 χιλιομέτρων (και μια απλή 175 χιλιομέτρων) μετά το πέρας της οποίας θα είχε ξεκαθαρίσει και η τελική κατάταξη του Dakar Rally 2024.

Με τον Ricky Brabec (Honda) να έχει τον έλεγχο, ο αγώνας δεν προσφέρθηκε για δράματα στην κορυφή καθώς ο Αμερικανός νικητής του Dakar 2020 έλεγξε απόλυτα την ημέρα, φροντίζοντας να έχει τον Branch πίσω του.

420051681 929596878927921 7237407621205272273 n

Ο Brabec τερμάτισε στην 7η θέση της τελευταίας μέρας και με τον Branch δύο θέσεις πίσω του μπορεί πλέον να πανηγυρίζει τη δεύτερη κατάκτηση του δυσκολότερου αγώνα ράλι στον κόσμο και σαφώς του πιο λαοπρόβλητου.

418724325 1102103731068504 8359836604590587345 n
Ross Branch (Hero)

Στην ουσία, αντί να δούμε ένα κυνήγι Branch προς την κορυφή, ο αναβάτης της Hero από τη Μπουτσουάνα βρέθηκε να υπερασπίζεται τη δεύτερη θέση της κατάταξης από τον Γάλλο Adrien Van Beveren (Honda), ο οποίος τερμάτισε 4ος και έκοψε τα τρία τέταρτα από την απόστασή του ως τη δεύτερη θέση.

420537642 929161455638130 1786765801475294162 n
Adrien Van Beveren (Honda)

Έτσι η τελικής κατάταξη του Dakar 2024 έχει τον Brabec μεγάλο θριαμβευτή, τον Branch δεύτερο και τον Van Beveren τρίτο, με τους δύο τελευταίους να ανεβαίνουν για πρώτη φορά στο βάθρο του Dakar.

Dakar Rally 2024
Kevin Benavides (KTM)

Για την ιστορία, νικητής της τελευταίας μέρας ήταν ο Kevin Benavides (KTM), μπροστά από τον Toby Price (KTM) και τον Luciano Benavides (Husqvarna). Δυστυχώς για τους αναβάτες των ομάδων που σχετίζονται με την Pierer Mobility (KTM, Husqvarna, GASGAS), αυτή η εμφάνιση ήρθε πολύ αργά, καθώς στη μεγαλύτερη διάρκεια του ράλι ήταν οι μοτοσυκλέτες της Honda αυτές που πρωταγωνίστησαν και πήραν τις περισσότερες νίκες σε ειδικές.

419240623 18292058791158741 2983037316483489643 n
Βασίλης Μπούδρος (Husqvarna)

Ο Βασίλης Μπούδρος (Husqvarna) κατάφερε να τερματίσει στην πολύ δύσκολη και απαιτητική κατηγορία του, Original by Motul, τρέχοντας μάλιστα τις τρεις τελευταίες μέρες με σπασμένο δάκτυλο στο αριστερό του χέρι.

420223353 871068865028587 695633949939804404 n

Ο Έλληνας αναβάτης έφτασε στον τερματισμό με μια δυνατή επίδοση στην 58η θέση γενικής της ημέρας, έτσι κατέκτησε την τιμητικότατη 81η θέση στη γενική κατάταξη του Dakar Rally 2024, ενώ στην κατηγορία του αναδείχθηκε 20ός.

Νικητής της κλάσης Original by Motul αναδείχθηκε ο Αυστριακός Tobias Ebster με ΚΤΜ.