Κατηγορία Παγκόσμιο Motocross
Δευτέρα, 27 Αυγούστου 2018 21:30

MXGP 2018, 17ος αγώνας, Sevlievo (Βουλγαρία)

Herlings και Prado ανοίγουν τη διαφορά

Ο πρώτος από την τελευταία τετράδα αγώνων που θα κρίνουν τους τίτλους στο Παγκόσμιο ΜΧ έγινε την Κυριακή 26 Αυγούστου στο Sevlievo της γειτονικής Βουλγαρίας, υπό 33 ηλιόλουστους βαθμούς και ενώπιον ενός ενθουσιώδους κοινού 22,000 θεατών.

Ο Antonio Cairoli έδωσε τελικά το παρόν, αφού ο τραυματισμός του στο γόνατο στον προηγούμενο αγώνα αποδείχθηκε μάλλον επιπόλαιος, ωστόσο ήταν ο Jeffrey Herlings που έφυγε για μια φορά ακόμη κερδισμένος από τη Βουλγαρία.

Όσο για την κατηγορία των 250 κυβικών, ΜΧ2, ο Jorge Prado πήρε το κατιτίς παραπάνω από τον αντίπαλό του, Pauls Jonass, διευρύνοντας τη διαφορά ελάχιστα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν άμβλυνε το θρίλερ που μας περιμένει στους επόμενους τρεις αγώνες.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους Έλληνες φίλους του ΜΧ είχε η wild card συμμετοχή του Παναγιώτη Κουζή στην MXGP. Η τριβή με τους παγκόσμιους για τον Έλληνα πρωταθλητή της Honda θα πρέπει να ήταν ένα πολύτιμο μάθημα, με τον Κουζή να τερματίζει σε αμφότερους αγώνες στην τελευταία θέση.

MXGP

Ο αναβάτης της ΚΤΜ, Jeffrey Herlings, δεν έχει φρένα και στη Βουλγαρία παρέδωσε άλλη μια αυτοκρατορική παράσταση με συνολική συγκομιδή το απόλυτο, 50 βαθμούς.

Η επικράτησή του ήταν τόσο επιβλητική που απλά θα αρκεστούμε να παραθέσουμε δύο νούμερα: στο πρώτο σκέλος έριξε σχεδόν 16 δευτερόλεπτα στον δεύτερο, Tim Gajser, ενώ στο δεύτερο άφησε πίσω του τον Cairoli για άλλα 14 δευτερόλεπτα. Ποιος να τον πιάσει;

HERLINGS MOTOCROSS GP 17 BG 2018

Για τον Ιταλό, ο πρώτος αγώνας ήταν κακός και περιορίστηκε στην όγδοη θέση, ωστόσο επανήλθε δριμύτερος την Κυριακή και εκεί κυνήγησε όσο μπόρεσε τον Herlings για να τερματίσει άνετα δεύτερος, μια δεκαριά δευτερόλεπτα από τον τρίτο Gajser.

Πολύ καλό αγώνα έκανε τόσο ο νεαρός Σλοβένος της Honda, Gajser, όσο και ο Clement Desalle που με μια τρίτη και μια τέταρτη θέση δείχνει να εδραιώνεται ως τρίτος του πρωταθλήματος.

Κάπως έτσι ο Herlings έχει ανοίξει μια διαφορά 73 βαθμών από τον Cairoli, η οποία δεν είναι μεν μαθηματικώς ασφαλής με τρεις αγώνες (150 διαθέσιμοι βαθμοί) να απομένουν, αλλά με τέτοια φόρα που έχει ο Ολλανδός να δούμε ποιος μπορεί να τον σταματήσει.

ΜΧ2

Η μάχη μαίνεται μεταξύ Prado και Jonass και στη Βουλγαρία ήταν άλλη μια μονομαχία των δυο τους με μεγάλο νικητή τον πρώτο.

Ο Prado πήρε τη Holeshot και στα δύο σκέλη (φτάνοντας τις 10 στη σειρά!), ωστόσο στον πρώτο αγώνα ο Jonass τον πέρασε στον τέταρτο γύρο και μετά έφυγε μπροστά για να τερματίσει πρώτος, πέντε δευτερόλεπτα από τον αντίπαλό του.

PRADO MOTOCROSS GP 17 BG 2018

Στον δεύτερο αγώνα, ωστόσο, ο Prado εκμεταλλεύτηκε το ότι έστριψε πρώτος από την εκκίνηση και απλά άφησε τους πάντες πίσω. Ο Jοnass ξεκίνησε κολλημένος στη ρόδα του Ισπανού, όμως ένα λάθος στον πρώτο γύρο τον άφησε πίσω και δύο επερχόμενοι αναβάτες τον πέρασαν.

Ο Λετονός το μόνο που κατάφερε στο υπόλοιπο του αγώνα ήταν να πιάσει τον Ben Watson και να του κλέψει την τρίτη θέση.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Jonass κατετάγη δεύτερος συνολικά στο Βουλγαρικό GP και έτσι ο Prado πήρε μόνο δύο επιπλέον βαθμούς, με τους οποίους στρογγύλεψε τη διαφορά του στην κορυφή στους 30. Σαφέστατα στους τρεις εναπομείναντες αγώνες περιμένουμε ένα μεγαλειώδες φινάλε στη σεζόν.