Κατηγορία Extreme Enduro
Δευτέρα, 24 Σεπτεμβρίου 2018 13:30

WESS, 6ος αγώνας, Hawkstone Park (Αγγλία)

Βροχή, λάσπη κι ένας Ισπανός με ΚΤΜ

Ο έκτος αγώνας για την σειρά World Enduro Super Series (W.E.S.S.) έλαβε χώρα στο Hawkstone Park της κεντρικής Αγγλίας το σαββατοκύριακο που μας πέρασε (22-23/9).

F7M 180923 Hawkstone Park Cross Country 0070

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Josep Garcia (KTM), παίρνοντας για πρώτη φορά την πρωτιά σε αγώνα του WESS, μπροστά από δύο Άγγλους αναβάτες, τους Nathan Watson (KTM) και Billy Bolt (Husqvarna), προς τέρψη του τοπικού κοινού.

Ο Garcia είχε βγει νικητής από την προκριματική διαδικασία του Σαββάτου και την Κυριακή εκμεταλλεύτηκε το γεγονός για να στρίψει πρώτος στο κυριακάτικο Original Fast Eddy Cross-Country που ήταν και το κεντρικό αγωνιστικό δρώμενο στο Hawkstone Park.

Ο καιρός του έκανε τη χάρη, αφήνοντας καθαρό ουρανό για πρώτη φορά ως τότε στην εκκίνηση του 2.5ωρου αγώνα και ο Ισπανός απλά εξαφανίστηκε από την αρχή, διαρκώς απλώνοντας τη διαφορά του από τους επόμενους αναβάτες.

F7M 180923 Hawkstone Park Cross Country 0056
Josep Garcia

Ο Garcia τελικά κέρδισε με 34 δευτερόλεπτα διαφορά από τον δεύτερο, Watson, ο οποίος αναδείχθηκε από μια σκληρή μάχη με τους Bolt, Taddy Blazusiak (KTM), Jaume Betriu (KTM), Alex Snow (Honda) και Manuel Lettenbichler (KTM).

Οι Watson και Bolt σταδιακά ξεχώρισαν και βάλθηκαν να παλέψουν μεταξύ τους για την κατανομή του βάθρου, μάχη που έβγαλε τον Bolt τρίτο στον αγώνα, αλλά του έδωσε και την ευκαιρία να ανέβει πρώτος στην κατάταξη του WESS.

nathan.watson Hawkstone Park WESS 2018 Rnd6 9343
Nathan Watson

Από τους αναβάτες που ακολούθησαν το βάθρο, μεγάλος χαμένος ήταν ο Lettenbichler, ο οποίος έπεσε αρκετές φορές και τερμάτισε τελικά μόλις έβδομος, με αποτέλεσμα την εκθρόνιση του από την κορυφή της βαθμολογίας του WESS που κρατούσε ως και τον προηγούμενο αγώνα.

Billy Bolt Hawkstone Park Cross Country 0003
Billy Bolt

Οι μεγάλοι κερδισμένοι του Hawkstone Park ήταν τρεις. Ο Garcia πήρε την πρώτη του νίκη και ανέβηκε τρίτος στην κατάταξη, ο Bolt πήρε κεφάλι στη βαθμολογία της σειράς, ενώ ο Alex Snow συμμετείχε ως wildcard για να μετρήσει τις δυνάμεις του απέναντι στους κορυφαίους του σκληρού enduro και τερμάτισε έκτος, μπροστά από τον ως τότε πρωτοπόρο Lettenbichler.

Επόμενος (και προτελευταίος) αγώνας για το World Enduro Super Series 2018 είναι το Gotland Grand National στις 26 Οκτωβρίου στη Σουηδία.