Τρίτη, 07 Αυγούστου 2018 14:51

MXGP, 15ος αγώνας, Lommel (Βέλγιο)

Jeffrey Herlings, αυτός ο εξωγήινος

Δυο εβδομάδες πριν, στο Loket της Τσεχίας, αναγνωρίζαμε πως ο μαγικός αναβάτης της ΚΤΜ, Jeffrey Herlings, απλά δεν σταματιέται ούτε όταν αναρρώνει μετά από τραυματισμό.

Τώρα στη θρυλική αμμώδη πίστα του Βελγίου, λίγο πιο κάτω από την πατρίδα του Ολλανδού πρωταθλητή της ΜΧ2 και μάλλον νέου κυρίαρχου της MXGP, ο Herlings παρέδωσε άλλη μια μοναδική παράσταση που άφησε τους πάντες να αναρωτιούνται πού βρίσκει τόση ταχύτητα.

LOMMEL I PEOPLE MOTOCROSS GP 15 BEL 2018

MXGP

Ο Herlings ήταν ταχύτερος όλων σε όλα τα τμήματα του αγώνα, από τα ελεύθερα δοκιμαστικά ως και τον προκριματικό γύρο.

Στον πρώτο αγώνα επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του με την 7η Holeshot της χρονιάς, ενώ με τη συμπλήρωση του πρώτου γύρου είχε ήδη χτίσει κάμποσα δευτερόλεπτα διαφοράς από τον δεύτερο. Ο οποίος δεν ήταν κάποιος τυχαίος, μα ο 9 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Antonio Cairoli.

Τελικά ο Herlings καθάρισε με πάνω από 13 δευτερόλεπτα διαφορά, με τον Cairoli δεύτερο και τον Romain Febvre τρίτο σε έναν από τους καλύτερους φετινούς του αγώνες.

HERLINGS SAT MOTOCROSS GP 15 B 2018

Αν κάποιοι πίστευαν πως το δεύτερο σκέλος θα έφερνε περισσότερο σασπένς στην κορυφή, μάλλον ματαιοδοξούσαν.

Παρότι δεν έκανε την ονειρική εκκίνηση του πρώτου αγώνα, ο Herlings βρήκε τον δρόμο του για την πρώτη θέση ήδη από το τέλος του πρώτου γύρου και μετά απλώς άνοιγε σταθερά τη διαφορά του από όλους τους άλλους – και πρωτίστως από τον Cairoli που, για πολλοστή φορά φέτος, ήταν ο ταχύτερος των υπολοίπων.

Ο αγώνας του Ολλανδού πρωτοπόρου δε σηκώνει καμιά κριτική, ήταν τόσο γρήγορος που στον τελευταίο γύρο έπεσε, ξανασηκώθηκε και όχι απλά δεν απειλήθηκε από κανέναν, αλλά ο συγκεκριμένος γύρος του ήταν ταχύτερος από τους περισσότερους άλλους αναβάτες στην πίστα.

Παρά την πτώση του λοιπόν, ο Herlings τερμάτισε με 33 ολόκληρα δευτερόλεπτα διαφορά από τον Cairoli, ο οποίος με τη σειρά του έριξε άλλα 14 στον τρίτο, Glenn Coldenhoff – για ένα βάθρο αμιγώς ΚΤΜ.

CAIROL SAT MOTOCROSS GP 15 B 2018

Για τον Cairoli η φετινή χρονιά αρχίζει να μοιάζει λες και κάποιος του έχει κρεμάσει μπροστά από το κεφάλι του ένα καρότο για να κυνηγά εις μάτην. Ολόκληρη τη χρονιά είναι ασφαλής δεύτερος και με τον πρωτοπόρο σε απόσταση βολής, μα ποτέ δεν έχει καταφέρει να τον φτάσει.

Ο Herlings κατάφερε να μείνει μπροστά ακόμη κι όταν τραυματίστηκε και έχασε το GP της Λομβαρδίας, ενώ έχει κερδίσει όλες τις μάχες ψυχολογίας από τον αντίπαλό του – όπως λ.χ. τη συγκεκριμένη στο Βέλγιο, όπου απλά επισκίασε τις καλύτερες προσπάθειες του Ιταλού διεκδικητή του τίτλου.

Απομένουν πέντε διπλοί αγώνες για το πρωτάθλημα και, θεωρητικά, οι 36 βαθμοί που προηγείται ο Herlings δεν προσφέρουν καμιά εξασφάλιση με 250 ακόμη διαθέσιμους. Κι όμως, με τέτοιες εμφανίσεις ξανά και ξανά, παραμένει το ακλόνητο φαβορί της σεζόν.

ΜΧ2

Ο 17χρονος Ισπανός, Jorge Prado, συνεχίζει να ξεδιπλώνει το θαύμα της φετινής σεζόν με μια ακόμη διπλή επικράτηση στο Βέλγιο. Μάλιστα, αυτή συνοδεύτηκε από ένα μέτριο αποτέλεσμα για τον Pauls Jonass, γεγονός που του έδωσε πλέον και μια μικρή βαθμολογική διαφορά ενόψει της συνέχειας.

Στο πρώτο σκέλος ο Prado δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα για να φτάσει ως τη νίκη, την ώρα που ο Jonass είχε μια μικρή πτώση ενώ κυνηγούσε τον πιτσιρικά από την Ισπανία για την πρωτοπορία του αγώνα.

PRADOJONASS SAT MOTOCROSS GP 15 B 2018

Συνέπεια αυτής ήταν να ξαναμπεί τρίτος και να χάσει άλλη μια θέση μέχρι να ξαναβρεί ρυθμό, τερματίζοντας τέταρτος.

Το βάθρο του πρώτου αγώνα συμπληρώθηκε από τις δύο Husqvarna των Thomas Covington και Thomas Kjer Olsen.

Στον δεύτερο αγώνα ο Prado ξανά κέρδισε, λίγο πιο δύσκολα αυτή τη φορά, ενώ ο Jonass περιοριζόταν την έκτη θέση, χάνοντας κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία από τον νεαρό που τον προσπέρασε κατάταξη μόλις πριν μερικούς αγώνες.

MX2PODIUM MOTOCROSS GP 15 B 2018

Δεύτερος στον αγώνα αυτόν τερμάτισε ο Jago Geerts και τρίτος ο Thomas Covington.

Κάπως έτσι ο Prado πήρε τη συνολική νίκη στο Βελγικό GP, μπροστά από τους Covington και Olsen, ενώ ο Jonass έμεινε πέμπτος, πίσω από τον Geerts.