.
Κατηγορία Άλλοι
Τετάρτη, 23 Οκτωβρίου 2019 11:12

Κυριαρχία Pirelli - Metzeler με 5 πρωταθλήματα στο Π.Π. Ταχύτητας 2019

Πέντε πρωταθλήματα και ένας τίτλος Rookie of the Year στις έξι κατηγορίες για Pirelli και Metzeler στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας για το 2019 που έκλεισε με τον διπλό αγώνα στα Μέγαρα!

Απόλυτη κυριαρχία των οδηγών με λάστιχα Pirelli και Metzeler με 29 Καρό Σημαίες (νίκες) στις 6 κατηγορίες, 26 Pole position και 59 βάθρα συνολικά.

SUPERSPORT 600

Στη μεσαία και πιο ανταγωνιστική κατηγορία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ταχύτητας Μοτοσυκλέτας 2019 η Pirelli κέρδισε το πρωτάθλημα του 2019 με απόλυτη κυριαρχία! Στους 6 αγώνες, 6 νίκες, 4 pole position και 8 βάθρα συνολικά!

Ο Δημήτρης Καρακώστας κέρδισε το πρώτο του πρωτάθλημα στην κατηγορία σε ηλικία μόλις 20 ετών, με ελαστικά Pirelli κυριαρχώντας απόλυτα στην κατηγορία με 6 νίκες σε 6 αγώνες, ενώ κέρδισε και τις 4 από τις 6 Pole position της σεζόν!

Ο Βασίλης Ευθυμίου με Pirelli κέρδισε 2 βάθρα με δυο τρίτες θέσεις και 2 τέταρτες θέσεις στους 4 από τους 6 αγώνες που συμμετείχε.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1ος ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ PIRELLI HONDA
6ος ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ PIRELLI AGUSTA

SUPERSPORT 300

Στην κατηγορία Supersport 300 η Pirelli κέρδισε το Πρωτάθλημα για το 2019.

Συνολικά οι οδηγοί με ελαστικά Pirelli πήραν 6 νίκες σε 6 αγώνες, 6 pole position και 18 βάθρα!

Πρωταθλητής της κατηγορίας αναδείχθηκε ο Γιώργος Γερακιανάκης με 4 νίκες στους 6 αγώνες και δύο δεύτερες θέσεις, 4 pole position και σύνολο 6 βάθρα.

Ο Θωμάς Σκούρτας κέρδισε 5 βάθρα, με 2 νίκες, δυο δεύτερες θέσεις, μια τρίτη και μια τέταρτη θέση και 2 pole position.

Ο Γιώργος Μπαξίσογλου κέρδισε 6 βάθρα με μια 2η και πέντε τρίτες θέσεις.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1ος ΓΕΡΑΚΙΑΝΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ PIRELLI ΥΑΜΑΗΑ
2ος ΣΚΟΥΡΤΑΣ ΘΩΜΑΣ PIRELLI ΚΤΜ
3ος ΜΠΑΞΙΣΟΓΛΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ PIRELLI ΚΤΜ

RACING

Στην κατηγορία Racing η Metzeler κέρδισε το Πρωτάθλημα για το 2019. Ο Λέανδρος Ντότσικας με ελαστικά Metzeler κατέκτησε το Πρωτάθλημα με 4 νίκες, 3 pole position και 5 βάθρα συνολικά.

Στη 2η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Χρήστος Παπανικολάου με ελαστικά Pirelli, κερδίζοντας 6 βάθρα, με 2 νίκες, μια 2η θέση και τρεις 3ες θέσεις και 3 pole position.

Στην 3η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Αλέξανδρος Αρναουτάκης, κερδίζοντας παράλληλα και τον τίτλο του Rookie of the Year!

Στην 6η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Γιώργος Κίτσος με ελαστικά Metzeler με 2 βάθρα, μια 2η και μια 3η θέση.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1ος ΝΤΟΤΣΙΚΑΣ ΛΕΑΝΔΡΟΣ METZELER ΥΑΜΑΗΑ
2ος ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ PIRELLI HONDA
3ος ΑΡΝΑΟΥΤΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ PIRELLI RODAMOTO
6ος KITΣΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ METZELER ΗONDA

ΝΕΩΝ

Στην κατηγορία Νέων αναβατών η Pirelli κέρδισε το Πρωτάθλημα για το 2019.

Ο Θωμάς Σκούρτας αναδείχθηκε πρωταθλητής της κατηγορίας Νέων με ελαστικά Pirelli , κερδίζοντας 6 βάθρα με 2 νίκες, μια 2η θέση και τρεις τρίτες θέσεις και μια pole position.

Στη 2η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Χρήστος Παπανικολάου κατακτώντας 4 βάθρα, με τρεις 2ες θέσεις και μια 3η.

Στην 3η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Γιάννης Περιστεράς κερδίζοντας 3 βάθρα με 3 νίκες και 2 Pole position.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1ος ΣΚΟΥΡΤΑΣ ΘΩΜΑΣ PIRELLI ΚΤΜ
2ος ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ PIRELLI KΑWΑSAKI
3ος ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ PIRELLI ΥΑΜΑΗΑ

OPEN

Στην κατηγορία Open η Pirelli κέρδισε το Πρωτάθλημα για το 2019. Ο Στέφανος Δέσκας κέρδισε τον τίτλο ανεβαίνοντας σε 5 βάθρα, με 5 νίκες από τους 6 αγώνες που συμμετείχε και 4 pole position.

Στην 2η θέση της κατάταξης τερμάτισε ο Ανδρέας Παπατριανταφύλλου, με δυο βάθρα και 4 τέταρτες θέσεις.