Κατηγορία MotoGP
Δευτέρα, 18 Αυγούστου 2014 18:01

MotoGP 2014, 11ος αγώνας, Brno

Έσπασε το σερί ο Pedrosa!

Το νέο είναι ότι ο Marquez δεν νίκησε! Ο Pedrosa ήταν αυτός που πήρε την νίκη σπάζοντας έτσι το σερί των δέκα νικών του Marquez και έδωσε λίγο διαφορετικό χρώμα στον αυγουστιάτικο 11ο αγώνα του πρωταθλήματος.

Πρώτη νίκη για Pedrosa

Για πρώτη φορά μετά την περσινή του νίκη στην Μαλαισία, ο Dani Pedrosa κατάφερε να πάρει την νίκη στο Brno, καταφέρνοντας έτσι να σταματήσει το σερί νικών του Marc Marquez. Ο Pedrosa ξεκίνησε από την 5η θέση στην εκκίνηση και παρά το ότι ήταν ο Iannone αυτός που οδήγησε το group των αναβατών στην αρχή, πέρασε μπροστά. Στην μάχη για την 1η θέση τον κυνήγησε ο Jorge Lorenzo ο οποίος τερμάτισε τελικά 2ος με διαφορά 0.410 δευτερολέπτων, και γι’ αυτόν, ήταν η Τρίτη συνεχόμενη φορά που βρέθηκε στο βάθρο δείχνοντας ότι βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι δυνατά. Πίσω τους, τερμάτισε ο Valentino Rossi στον 245ο αγώνα του στην μεγάλη κατηγορία, αφήνοντας πίσω του τον Barros που κατείχε αυτό το ρεκόρ. Με τον Marquez να τερματίζει 4ος για πρώτη φορά φέτος, χωρίς να έχει κερδίσει αλλά και ούτε να βρίσκεται σε κάποια θέση του βάθρου, είναι η πρώτη φορά που “καταφέρνει” έναν τέτοιο συνδυασμό.

Παραμένει βέβαια πρώτος στο πρωτάθλημα με διαφορά 77 βαθμών.
Ο Andrea Iannone που προηγήθηκε αρχικά, τελικά τερμάτισε 5ος, κερδίζοντας τον Andrea Dovizioso που τερμάτισε τελικά 6ος . Η δεκάδα τελικά συμπληρώθηκε από τον Stefan Bradl, τον Aleix Espargaro, τον Bradley Smith και τον Alvaro Bautista.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 18 Αυγούστου 2014 18:28

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « MotoGP 2014, 10ος αγώνας, Indianapolis MotoGP 2014, 12ος αγώνας, Silverstone »