Κατηγορία MotoGP
Δευτέρα, 14 Ιουλίου 2014 10:54

MotoGP 2014, 9ος αγώνας, Γερμανία

Ένατη νίκη για Marcuez!

Με την 9η νίκη στην σειρά, ο Marc Marquez φτάνει στην μέση του πρωταθλήματος έχοντας κερδίσει όλους τους αγώνες!

Σύγχυση στην εκκίνηση

Η έναρξη του 9ου αγώνα της χρονιάς στην Γερμανία, στο Sachering, βρήκε τους αναβάτες να κάνουν έναν βρεγμένο γύρο προθέρμανσης στον οποίο η βροχή δημιούργησε σύγχυση αναφορικά με ποια ελαστικά θα δούλευαν καλύτερα σε αυτές τις συνθήκες. Με την πίστα να αλλάζει γρήγορα σε στεγνή, πολλοί αναβάτες έσπευσαν να αντικαταστήσουν τις μοτοσυκλέτες τους με αυτές που είχαν σετάρισμα και λάστιχα για στεγνό πριν την εκκίνηση, κάτι που τους ανάγκασε να ξεκινήσουν από τα Pit. Οι Marc Marquez, Dani Pedrosa και Jorge Lorenzo, ήταν μέσα σε αυτούς που ξεκίνησαν από τα pits, ενώ στην εκκίνηση, πρώτος έστριψε ο Stefan Bradl από την 3η θέση, ο οποίος και προηγήθηκε στους πρώτους γύρους. Παρέμεινε εκεί για λίγους γύρους αλλά η απόδοσή του έπεσε σταδιακά λόγω ελαστικών με αποτέλεσμα να τερματίσει 16ος στον αγώνα της πατρίδας του.

Εκπληκτικός Marquez

Ο Marquez ήταν για μία ακόμη φορά εκπληκτικός και πήρε την πρωτοπορία από τους πρώτους γύρους με τον Pedrosa να ακολουθεί από κοντά, με 1,5’’ διαφοράς. Εννέα δευτερόλεπτα πιο πίσω βρέθηκε ο Lorenzo ο οποίος έκανε μία θετική παρουσία πριν το καλοκαιρινό διάλλειμα.
Έναν μοναχικό αγώνα έκανε ο Valentino Rossi άλλα εννέα δευτερόλεπτα πιο πίσω, με την πεντάδα να συμπληρώνεται από τον Andrea Iannone. Ακολούθησαν οι Aleix Espargaro και Pol Espargaro και οι Andrea Dovizioso, Alvaro Bautista και Cal Crutchlow.
Ένα δύσκολο διήμερο ήταν αυτό για τον Bradley Smith που τερμάτισε στην 19η θέση μετά από μία πτώση.