Δευτέρα, 11 Νοεμβρίου 2013 08:38

ΜοtoGP 2013, 18ος αγώνας, Valencia

Αγώνας της Χρονιάς, με πρωταθλητή τον Marquez!

Του Νίκου Τσαμάνδουρα

Η ιστορία γράφτηκε σήμερα καθώς μπορεί ο Lorenzo να πήρε τη νίκη, αλλά ο Rookie, παιδί θαύμα, μυρμηγκάκι -ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε τον- με την 3η θέση που πήρε στέφθηκε πρωταθλητής (και μάλιστα ο νεότερος στην ιστορία των αγώνων) με το καλημέρα στη μεγάλη κατηγορία. Στα υπόλοιπα ο Dani Pedrosa έκανε έναν πολύ καλό αγώνα με αποτέλεσμα μια 2η θέση ενώ γενικότερα είδαμε έναν από τους καλύτερους αγώνες των τελευταίων ετών, ειδικά μέχρι το 1ο μισό.

Αγώνας τακτικής αλλά με θέαμα!

Τα δεδομένα ήταν απλά. Μια 1η θέση για τον Lorenzo θα του έδινε το πρωτάθλημα υπό την απλή προϋπόθεση ότι ο Marc θα τερμάτιζε κάτω από την 4η θέση. Κατά την εκκίνηση πρώτη μοτοσυκλέτα ήταν εκείνη του Jorje Lorenzo, ο οποίος είχε στην ουρά του τους Pedrosa και Marquez, ενώ από κοντά ήταν και ο Valentino Rossi με τον Alvaro Bautista. To σχέδιο του Lorenzo στηριζόταν στους πίσω του αναβάτες και πολύ απλά έριχνε τον ρυθμό όλου του αγώνα ώστε ο Rossi και ο Bautista να πλησιάσουν τον Marquez και ενδεχομένως να τον περάσουν. Η όλη αυτή επιβράδυνση είχε σαν αποτέλεσμα απίστευτες και απανωτές αλλαγές πρωτιάς μεταξύ των Lorenzo και Pedrosa ενώ σε κάποια φάση ο Lorenzo εκτόπισε τον Pedrosa τόσο που τον έριξε στην 5η θέση με τους αγωνοδίκες να εξετάζουν την προσπέραση του ως αντικανονική. Από τον «κομμένο» ρυθμό του Lorenzo παραλίγο μάλιστα να πέσει και ο Marquez πάνω στον Pedrosa. To τρενάκι του «τρόμου» κράτησε για περίπου 15 γύρους όπου στο ενδιάμεσο και οι Rossi – Bautista αντάλλαζαν θέσεις χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί σε σχέση με τους πρώτους. Ο Pedrosa μάλιστα δεν άργησε να τους περάσει φτάνοντας τον 2ο Marquez ο οποίος χωρίς να θέλει να ρισκάρει ιδιαίτερα «παραχώρησε» την 2η θέση στον Pedrosa. Ωστόσο ακόμα και μέχρι το τέλος ο πιτσιρικάς του HRC δεν έκοψε πολύ ούτε προτίμησε μια πιο σίγουρη οδήγηση συνεχίζοντας να ντριφτάρει προς τέρψην των θεατών. Μοναχικός αρκετά πιο πίσω τερμάτισε 4ος o Valentino Rossi με επίσης αρκετά πίσω του τον Alvaro Bautista.

Οι επισκιασμένοι

Πίσω από την 5άδα που κέντρισε το ενδιαφέρον τερμάτισε ο Stefan Bradl μπροστά από τον Bradley Smith. Μόλις στην 8η θέση τερμάτισε το πρώτο Ducati, εκείνο του Nicky Hayden με τα Ducati των Dovizioso και Pirro να ακολουθούν. Στην 11η θέση τερμάτισε η CRT του Espargaro o οποίος και σε όλη την χρονιά αποδείχθηκε καλύτερος όλων μεταξύ των «αδικημένων» αναβατών με τις CRT. Τέλος, τον αγώνα τους δεν συμπλήρωσαν ποτέ οι Damian Cudlin, Lukas Pesek, Yonny Hernandez, Randy de Puniet, Andrea Iannone και Cal Crutchlow.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 11 Νοεμβρίου 2013 08:55

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « MotoGP 2013, 17ος αγώνας, Motegi MotoGP 2014, 1ος αγώνας, Qatar »