Δευτέρα, 22 Ιουλίου 2013 12:33

MotoGP 2013, 9ος αγώνας, Laguna Seca

Γράφει ιστορία ο Marquez!

Του Νίκου Τσαμάνδουρα

Εκεί που ο “γιατρός” πήρε το δίπλωμα του Stoner, περνώντας τον στην στροφή Corkscrew από το χώμα, ο Marcuez κούφανε τον Rossi περνώντας τον με τον ίδιο τρόπο, ακόμη πιο μέσα στο τσιμέντο! Μία άξια νίκη που έδωσε βαθμολογική ανάσα στον Marquez, με τον Stefan Brandl να κερδίζει την 2η θέση , πανάξια.

Από άλλο πλανήτη ο Marquez

Με τους τραυματίες Lorenzo και Pedrosa να επιστρέφουν, έναν Stefan Bradl στην pole position, τον «Γιατρό» να θέλει βάθρο και κυρίως το μικρό αλλά ταλαντούχο και εργατικό μυρμηγκάκι –Marc Marquez- να μαθαίνει την πίστα της Laguna Seca σαν σφουγγάρι όλα έδειχναν πως το αμερικάνικο Grand Prix θα είχε θέαμα – και έτσι έγινε!
Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ταχύτερος των χρονομετρήσεων, Stefan Bradl, ήταν αυτός που έφυγε μπροστά, με πίσω του στην 2η θέση τον Rossi που ξεκινούσε από την 4η θέση. Ακολουθούσαν δυνατά οι Marquez και Lorenzo, με τον τραυματισμένο Ισπανό να παραχωρεί μετά από λίγο την θέση του στον Alvaro Bautista. Μετά από 4 μόλις γύρους ο Marquez πέρασε τον Rossi στην τσιμεντομένη πλέον Corkscrew θυμίζοντας μας το 2008 όταν εκεί ο Valentino Rossi είχε περάσει θεαματικά τον Casey Stoner. Σταδιακά μετά ο Marquez ανέβασε ρυθμό με στόχο τον Stefan Bradl. Τελικά τον Marc φυγείν αδύνατον και έτσι στα μισά του ο αγώνα ο νεαρός του HRC πέρασε τον Bradl ανοίγοντας μάλιστα και διαφορά χωρίς να κόψει ρυθμό. Πίσω στην 3η θέση ο Rossi δεν προλάβαινε τους δύο πιτσιρικάδες και στο τέλος του αγώνα παραλίγο να χάσει την θέση του από τον Bautista που τελικά τερμάτισε 4ος στο νήμα. Στην μάχη των «τραυματισμένων» o Dani Pedrosa ήταν αυτός που πήρε την 5η θέση περνώντας τον Jorge Lorenzo.

Απογοήτευση για Crutchlow, «εμφύλιος» στην Ducati

Ακολούθησε ο Cal Crutchlow με μια μέτρια εμφάνιση μετά την πτώση που είχε στις κατατακτήριες διαλύοντας την 1η μοτοσυκλέτα του, ενώ μετά σε μια υπόθεση που εξελίχθηκε σε ενδο-οικογενειακή διαμάχη για την Ducati, ο Nicky Hayden τερμάτισε μπροστά από τον Andrea Dovizioso, αφού είχαν προηγηθεί αλληλοπροσπεράσεις, επαφές αλλά και χειρονομίες – και συγγνώμες. Στην 10η θέση τερμάτισε ο Hector Barbera και ακολούθησαν οι Alex De Angelis, Colin Edwards, Danilo Petrucci, Karel Abraham, Yonny Hernandez, Hiroshi Aoyama, Bryan Staring και Lukas Pesek. Oι εγκαταλείψεις και οι πτώσεις δεν έλειψαν με τους Bradley Smith, Aleix Espargaro, Randy De Puniet, Claudio Corti και Michael Laverty να μην τελειώνουν τον αγώνα τους.