Κατηγορία MotoGP
Κυριακή, 26 Οκτωβρίου 2014 22:05

MotoGP 2014, 17ος αγώνας, Μαλαισία

Πάλι νικητής ο Marquez!

Με τον Marc Marquez να βρίσκεται πάλι στο ψηλότερο βάθρο, τον Valentino Rossi και τον Jorge Lorenzo να ακολουθούν, και την Honda να κερδίζει τον 63ο τίτλο κατασκευαστών, συμπληρώθηκε ο 17ος αγώνας της χρονιάς, στην Μαλαισία.

Πάλι ο Marquez!

Με την Pole Position να έχει ως κάτοχο τον Marc Marquez ξεκίνησε ο προ-τελευταίος αγώνας της χρονιάς για τα MotoGP, με τους Lorenzo, Rossi και Marquez να μάχονται από νωρίς, και τον Dani Pedrosa να πέφτει στην 15η στροφή από μπροστινό, ενώ βρισκόταν στην 2η θέση. Ο Marquez έμεινε πίσω στην αρχή ενώ ήταν ο Lorenzo αυτός που οδήγησε τον αγώνα στην αρχή, για να τον περάσει ο Rossi και να προηγηθεί. Ο Marquez μάζεψε την διαφορά και πήρε την πρωτοπορία από τον Rossi με αποτέλεσμα να αποκτήσει και διαφορά ασφαλείας για να τερματίσει στην 1η θέση με 2,5 περίπου δευτερόλεπτα από τον 2ο. Ο Marquez πήρε την 12η νίκη του για φέτος ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Mick Doohan για τις περισσότερες νίκες σε μία σεζόν. Ο Stefan Bradl πέρασε στο νήμα τον Bradley Smith για την 4η θέση με τον Pol Espargaro να ακολουθεί στην 6η θέση, με ένα σπασμένο κόκκαλο στο πόδι του από την μεγάλη πτώση που είχε στα δοκιμαστικά του Σαββάτου. Ακολούθησε ο Yonny Hernandez με τον Andrea Dovizioso να αντιμετωπίζει τεχνικό πρόβλημα και να πέφτει από την 4η στην 8η θέση στους τελευταίους γύρους. Την δεκάδα συμπλήρωσε ο Hector Barbera με τον Scott Redding.