Κατηγορία Παγκόσμιο Motocross
Δευτέρα, 15 Απριλίου 2013 02:14

Παγκ. Π. Motocross, 4ος αγώνας, Ιταλία

Cairoli και Herlings ξανά!

Για μία ακόμη φορά, οι Antonio Cairoli και Jeffrey Herlings έσπασαν τα χρονόμετρα και κέρδισαν τις κατηγορίες MX 1 και MX 2. Η έκπληξη ωστόσο θα ήταν να μην κέρδιζαν…

MX1 – O Cairoli και στα δύο σκέλη

Μπορεί να μην είχε και την καλύτερη μέρα στα δοκιμαστικά του Σαββάτου, αλλά την Κυριακή ο Antonio Cairoli πέταγε κυριολεκτικά. Ήταν συγκεντρωμένος στο να κερδίσει τον αγώνα της πατρίδας του, και κέρδισε την εκκίνηση και στα δύο σκέλη, στα οποία παρέμεινε μπροστά έχοντας πλήρη έλεγχο μέχρι να πέσει η καρό σημαία. Με τον κόσμο να τον αποθεώνει, ο Cairoli γιόρτασε την 57η νίκη του και ισοβάθμισε με τον Joel Smets, ενώ μπροστά του έχει μόνο τον Stefan Evert με 101 νίκες. Ο Ken De Dycket δεν έκανε καλή εκκίνηση στο 1ο σκέλος και τερμάτισε τελικά 4ος, ενώ με καλύτερη εμφάνιση στο 2ο σκέλος, κατάφερε να τερματίσει συνολικά 2ος στα τελικά αποτελέσματα, και να ανέβει στην αντίστοιχη θέση στην βαθμολογία. Η 3η θέση πήγε στον Gautier Paulin μετά από τερματισμούς στην 2η και 4η θέσεις, ενώ ακολούθησε ο Clement Desalle με τερματισμούς στην 3η και την 9η θέση, μετά από πτώση που είχε με τον Tommy Searle και τον David Philippaerts. O Kevin Strijbos τερμάτισε 5ος συνολικά, με τερματισμούς στην 5η και 6η θέσεις. Την δεκάδα της τελικής κατάταξης έκλεισαν οι Tommy Searle, Max Nagl, Xavier Boog, Jeremy van Horebeek, Jonathan Barragan. O Cairoli συνεχίζει να προηγείται αυξάνοντας την διαφορά από τον De Dycker στους 37 βαθμούς.

ΜΧ 2 – Μάχες με νίκη για Herlings

Μπορεί να ξεκίνησε από τις πίσω θέσεις και στους δύο αγώνες ο Jeffrey Herlings, είχε όμως την ταχύτητα και την αντοχή να βρεθεί ξανά μπροστά και να προηγηθεί και να πάρει αυτός τις δύο καρό σημαίες. Ο Jordi Tixier είχε κερδίσει όμως την εκκίνηση στον πρώτο αγώνα αλλά υπέκυψε στην πίεση και τερμάτισε 2ος, ενώ στο δεύτερο σκέλος, τερμάτισε 4ος, κι έτσι πήρε την 2η θέση συνολικά στον αγώνα. Ο Jose Butron πήρε το δεύτερο βάθρο της χρονιάς μετά από μία επεισοδιακή 6η και μία δυνατή 2η θέσεις, ενώ ο Christophe Charlier ήταν αυτός που βρέθηκε στην 4η θέση συνολικά. Με μία 5η και μία 6η θέσεις, ο Glen Goldenhof συμπλήρωσε την 5άδα ενώ ακολούθησαν οι Dylan Ferandis,Max Anstie, Dean Ferris, Jake Nicholls και Mel Pocock. Συνεχίζει να προηγείται σταθερά ο Herlings με 200 βαθμούς και 59 βαθμούς διαφορά από τον Tixier.