Κατηγορία Παγκόσμιο Motocross
Δευτέρα, 11 Μαρτίου 2013 10:38

Παγκ. Motocross 2013, 2ος αγώνας, Ταϋλάνδη

Herlings και Cairoli μονοπωλούν το ενδιαφέρον

Ο 2ος αγώνας της χρονιάς για το παγκόσμιο πρωτάθλημα motocross έγινε στην Ταϋλάνδη για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού και οι Antonio Cairoli και Jeffrey Herlings ήταν οι αναβάτες που κέρδισαν τις κατηγορίες. Ο Cairoli μάλιστα κέρδισε και τον αγώνα του σούπερ τελικού με τον Herlings να βρίσκεται στην 4η θέση, όντας ο πρώτος από την κατηγορία MX2.

MX2 – Κερδίζει ο Herlings

Την εκκίνηση κέρδισε ο Romain Febre αλλά μετά από την δεύτερη στροφή ήταν ο Jeffrey Herlings ο οποίος πέρασε μπροστά και άρχισε να ανοίγει την διαφορά.
Ο νικητής του προηγούμενου αγώνα είχε άγριες διαθέσεις και κινήθηκε γρήγορα, με αποτέλεσμα να φτάσει στην 1η θέση με διαφορά σαράντα δευτερολέπτων από τον Romain.

Πίσω του τερμάτισε ο Max Anstie αν και στο πρώτο μισό του αγώνα κόλλησε πίσω από τον Jose Butron τον οποίο δεν μπορούσε να περάσει, κάτι που τελικά κατάφερε στον 11ο γύρο.
Ο Butron τερμάτισε 4ος ενώ πίσω του βρέθηκε ο Dean Ferris παρά το ότι ξεκίνησε αρκετά πίσω τον αγώνα. Την δεκάδα έκλεισαν οι Jordi Tixier, Glenn Coldenhoff, Alessandro Lupino.

MX1 – Cairoli δυνατά

Πήρε την εκκίνηση ο Antonio Cairoli αλλά λίγες στροφές μετά πρήστηκαν τα χέρια του (arm pump) και έπεσε στην 3η θέση. Ο Evgeny Bobryshev πέρασε μπροστά και οδηγούσε τον αγώνα, μέχρι που, μετά από μερικούς γύρους, ο Cairoli έκανε την επίθεσή του. Κατάφερε ο Cairoli να ανακτήσει την 1η θέση και από τον 9ο γύρο και μετά έμεινε μπροστά μέχρι την πτώση της καρό σημαίας.
Ο Ken De Dycker κυνήγησε τον Cairoli όταν είχε κόψει ρυθμό προκειμένου να ξεκουραστούν τα χέρια του, αλλά δεν κατάφερε να τον περάσει τότε κι έτσι έμεινε στην 2η θέση. Η 3η θέση του βάθρου πήγε στον Clement Desalle ο οποίος για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν 4ος αλλά ανέβηκε στο βάθρο δύο γύρους πριν το τέλος, παρά την πτώση που είχε ενδιάμεσα.
Ακολούθησαν οι Gaultier Paulin, Tommy Searle, David Philippaerts, Kevin Strijbos, Rui Concalves, Steven Frossard και Joel Roelands, ενώ ο Evgeny Bobryshev που στην αρχή ήταν πρώτος, έκανε ένα λάθος που του στοίχισε τελικά τον τερματισμό στην 18η θέση.

Super τελικός – Cairoli ξανά

Για μία ακόμη φορά ο μεγάλος τελικός ήταν ο σημαντικότερος αγώνας του σαββατοκύριακου και οι αναβάτες κάθε κατηγορίας στήθηκαν μαζί στην μπάρα της εκκίνησης.
Ο Cairoli πήρε την εκκίνηση και δεν άφησε σε κανέναν την πιθανότητα να τον πλησιάσει. Έφυγε μπροστά και διατήρησε την 1η θέση μέχρι το τέλος του αγώνα. Στην 2η θέση βρέθηκε για λίγο ο Desalle αλλά ήταν ο Paulin που πέρασε επιθετικά και ανέβηκε αυτός στην 2η θέση του βάθρου, για να αφήσει τον Desalle στην 3η θέση. Εντυπωσίασε ο Herlings μιας και ήταν ο πρώτος αναβάτης της κατηγορίας MX 2 που έφτασε στην 4η θέση του σούπερ τελικού με μοτοσυκλέτα 250 κυβικών.
Ο Searle ήταν 5ος με τους Goncalves και Boog να ακολουθούν, αλλά και τους Roelands, Frossard, De Dycker να συμπληρώνουν την δεκάδα.