ISDE 2012, Γερμανία, 6η μέρα

Οι Γάλλοι σφραγίζουν την κυριαρχία

Του Νίκου Ζ. Τσαμάνδουρα

Η 87η διεξαγωγή του International Six Days Enduro ολοκληρώθηκε με την παραδοσιακή δοκιμασία του motocross, αν και φέτος έτεινε στο supermoto, καθώς το 40% της πίστας ήταν ασφάλτινο.
Η Γαλλική ομάδα σφράγισε την κυριαρχία της  και την έκτη και τελευταία μέρα του ISDE. Οι Christophe Nambotin και  Pierre-Alexandre Renet πήραν την πρώτη και τρίτη θέση αντίστοιχα και τον αναβάτη της κατηγορίας  Junior , Mathias Bellino να παίρνει τη 2η θέση.

World Trophy

Στο World Trophy η ομάδα από την Αυστραλία κατέλαβε τη 2η θέση, υπό την διαρκή πίεση των Ιταλών που τερμάτισαν 3οι . Την έκπληξη την έκανα οι Αμερικάνοι που κατάφεραν να ανέβουν από την 6η στη 4η θέση.
Η ΚΤΜ του Mike Brown, αποδείχθηκε η ταχύτερη της ημέρας όσο αφορά τους Αμερικανούς, καταλαμβάνοντας την 7η θέση στην τελική δοκιμασία της τελευταίας μέρας που έγινε στο Sachsenring. O Thad Duvall των πιτσιρικάδων τερμάτισε 10ς και ο Charlie Mullins 11ος.

Junior Trophy

Με τη διαφορά στα 2 λεπτα και 43 δεύτερα από τους 2ους Βρετανούς, οι Γάλλοι αναδείχθηκαν νικητές και σ αυτή την κατηγορία. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Βρετανοί ήταν οι μόνοι που απείλησαν τους Γάλλους. Επίσης αξιόλογη ήταν και η επίδοση των Αμερικανών που παρά τις δυσκολίες ανέβηκαν στο 3ο σκαλί του βάθρου.

Women's World Trophy

Και στις γυναίκες, η υπογραφή της νίκης είχε Γαλλικό χαρακτήρα, καθώς σε έναν αγώνα σχεδόν χωρίς αντίπαλο, οι Γαλλίδες έχτισαν μια διαφορά σχεδόν 2 ωρών μπροστά από τις αμέσως επόμενες Γερμανίδες. Οι Γερμανίδες, οι οποίες τερμάτισαν 9 λεπτά μπροστά από την αντίστοιχη ομάδα της Αυστραλίας, έθεσαν τον 4ο καλύτερο χρόνο της ημέρας κλειδώνοντας έτσι την θέση τους. Σουηδία και Φιλανδία ολοκλήρωσαν την 5αδα.

Ε1

Στη γενική των «μεγάλων» η μάχη για την κορυφή δόθηκε μεταξύ των Γάλλων Christophe Nambotin με  KTM και Antoine Meo με KTM. Τελικά τον καλύτερο χρόνο μπορεί να τον έκανε ο Nambotin, αλλά στην Ε1 ηγήθηκε ο Meo με τον Remes στη 2η θέση και τον Rodrig Thain με Honda να κλείνουν την τελική νικητήρια τριάδα.

Ε2

Εδώ την ανατροπή έκανε ο Pela Renet με Husaberg, ο οποίος παρά την διαφορά των 6 δευτερολέπτων που απείχε από τον πρώτο Johnny Aubert, πήρε την νίκη στην κατηγορία. Τρίτος τερμάτισε ο Ιταλός Alex Salvini με Husqvarna.

Ε3

Και στην μεγαλύτερη κατηγορία endurο, νικητής αναδείχθηκε ο Christophe Nambotin. Ακολουθήθηκε από τον Toby Price και τον Σουηδό Joakim Ljunggren, με Husaberg να παίρνει την 3η θέση την τελευταία μέρα του αγώνα.

Τάκης Μανιάτης

Γεννημένος στην Αθήνα το 1974, είναι πολυνίκης σε αγώνες enduro, motocross και scramble, πολύ-πρωταθλητής Ελλάδος Enduro (2004 - '05, '06), με συμμετοχές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ενώ έχει εκπροσωπήσει δύο φορές την Ελλάδα στην “Ολυμπιάδα του Enduro”, International Six Days Enduro (ISDE Σλοβακία 2005, Νέα Ζηλανδία 2006) ως μέλος της εθνικής ομάδας.

Μηχανολόγος Μηχανικός, Εκδότης και διευθυντής των αναγνωρισμένων περιοδικών μοτοσυκλέτας BIKEIT και CITYRIDER, είναι Δημοσιογράφος μέλος της Ένωσης Συντακτών Αυτοκινήτου Μοτοσυκλέτας (ΕΣΣΑΜ) και Συντάκτης Ειδικού Τύπου - μέλος της Ένωσης Συντακτών (ΕΣΠΗΤ) επί 22 συναπτά έτη.

Ακόμη, είναι ιδιοκτήτης της Σχολής Ασφαλούς Οδήγησης RIDEIT, συνυπογράφοντας την Ευρωπαϊκή Χάρτα Οδικής Ασφάλειας, με στόχο την διάδοση της ασφαλούς οδήγησης και την μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.

Είναι επίσημα πιστοποιημένος εκπαιδευτής προηγμένης οδήγησης αναβατών μοτοσυκλέτας της BMW Motorrad με εκπαίδευση στο Hehlingen της Γερμανίας.
Έχει συνεργαστεί με τα μεγαλύτερα περιοδικά μοτοσυκλέτας της χώρας, από το '96.

Τάκης Μανιάτης Γράφτηκε από τον
Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 04 Οκτωβρίου 2012 01:02

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « ISDE 2012, Γερμανία, 5η μέρα ISDE 2013 – 1η μέρα »