Κατηγορία Freestyle Motocross
Δευτέρα, 07 Μαρτίου 2011 14:28

Night of the Jumps – 2ος αγώνας - Βερολίνο

O Miralles νικητής!

Το στάδιο είναι κατάμεστο για το NIGHT of the JUMPs στο Βερολίνο, με 11,000 θεατές στον 2ο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Freestyle MX 2011. Οι αναβάτες αντάμειψαν το κοινό με φαντασμαγορικά  stunt που θα μείνουν για πάντα στη μνήμη όσων τα είδαν ζωντανά. Στο μεγαλειώδες φινάλε, ο Jose Miralles (ESP) κέρδισε το ένα από τα δύο γερμανικά Grand Prix του 2011 μπροστά από τον Remi Bizouard (FRA).

Υψηλές προσδοκίες

Το βερολινέζικο κοινό σίγουρα είχε υψηλότερες προσδοκίες από το γερμανικό κουαρτέτο των Fabian Bauersachs, Hannes Ackermann, Lukas Weis και Kai Haase, καθώς ανήκουν στην παγκόσμια ελίτ του freestyle motocross. Δυστυχώς όμως κανένας τους δεν πέρασε στον τελικό. Καλύτερος γερμανικής καταγωγής αναδείχτηκε ο Fabian Bauersachs με 11 βαθμούς. Ο Massimo Bianconcini, που τερμάτισε 4ος στο Τορίνο, ήταν τελείως εκτός φόρμας και εγκατέλειψε τον αγώνα. Αυτό σημαίνει ότι οι έξι φιναλίστ της βραδυάς ήταν οι Romain Izzo, Libor Podmol, Javier Villegas, Remi Bizouard, Maikel Melero και Jose Miralles.

Μετά το τέλος των προκριματικών, ο βερολινέζος τοπικός ήρωας Kai Haase κέρδισε στο διαγωνισμό Race & Style Contest, ξεπερνώντας ακόμη και τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή Libor Podmol. Την κατηγορία Maxxis Highest Air Contest κέρδισε για άλλη μια φορά ο νικητής του Turin, Maikel Melero (9.6 μέτρα), μπροστά από τον Massimo Bianconcini (9.3 μέτρα).

Τελικός

Ο πρώτος που κλήθηκε να διαγωνιστεί στον τελικό ήταν ο Romain Izzo, ο οποίος ξεκίνησε με μερικά καλά κόλπα, αλλά έχασε το διπλό άλμα και κατέληξε στην 6η θέση. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Libor Podmol έκανε μια φιλότιμη προσπάθεια να αναπληρώσει για την κακή επίδοση στο Τορίνο αλλά λόγω ενός κακού άλματος κατέληξε στην 5η θέση. Ο Javier Villegas εντυπωσίασε με ένα συνδυασμό από flip για να πάρει την 3η θέση στο πόντιουμ. Ο Maikel Melero απέτυχε να συγκρατήσει τη νευρικότητά του στη δεύτερη συμμετοχή του σε τελικό Night of the Jumps και παρά τη 2η θέση του στα προκριματικά, τελικά πήρε την 4η θέση.

Η μάχη για τη νίκη εδώ στο Βερολίνο έγινε ανάμεσα στους Remi Bizouard και Jose Miralles. Ο Bizouard κατάφερε εντυπωσιακά backflips – Ruler, Underflip, Cliffhanger και Hart Attack – με το πιο εντυπωσιακό flip της βραδιάς, το Shaolin. Όμως την απάντηση είχε ο Jose Miralles ο οποίος χρησιμοποίησε όλες τις ράμπες μαζί με την πίστα Race & Style για να κάνει τα Underflip, Clickerflip και No-Hand Landing και ολοκληρώνοντας με ένα Superman Seatgrab Backflip. Ο Ισπανός ολοκλήρωσε με τρεις βαθμούς μπροστά και θριάμβεψε στο πρώτο μισό του μεγάλου freestyle weekend στο Βερολίνο.

Μετά τον δεύτερο αυτό γύρο του παγκόσμιου πρωταθλήματος FIM Freestyle MX ο Remi Bizouard προηγείται ακόμη στη βαθμολογία με 38 πόντους, με τον Jose Miralles να τον ακολουθεί στενά με 36 πόντους και τον Javier Villegas να πέφτει στην 3η θέση με 34 πόντους.