Τρίτη, 07 Οκτωβρίου 2014 00:33

Παν.Π.Enduro 2014, 4ος και 5ος αγώνας, Γρεβενά

Με λίγες συμμετοχές

Του Τάκη Μανιάτη

Ο 4ος και 5ος αγώνας της χρονιάς για το πανελλήνιο πρωτάθλημα Enduro διοργανώθηκε στα Γρεβενά, με τις συμμετοχές να φτάνουν στις 34 και την γενική κατάταξη να κατακτιέται και τις δύο μέρες από τον Βασίλη Σιαφαρίκα.
Αλέξης Ζώρας (Ε1), Βασίλης Σιαφαρίκας (Ε2) και Χρήστος Παπαθεοδώρου (Ε3), ήταν αυτοί που κέρδισαν τις μεγάλες κατηγορίες την πρώτη μέρα, ενώ την δεύτερη, νικητές ήταν οι Κίμων Καράμπελας (Ε1), Βασίλης Σιαφαρίκας (Ε2) και Θανάσης Τρίγκας (Ε3).

Γενική κατάταξη

Το Σάββατο ξεκίνησε με τον Γιάννη Τρίγκα να κερδίζει τις τέσσερις από τις οκτώ ειδικές διαδρομές, αλλά να μένει δεύτερος στην κατάταξη, πίσω από τον Βασίλη Σιαφαρίκα, για +5.59’’. Ο Σιαφαρίκας, έχοντας κερδίσει τις τρεις ειδικές, είχε καλύτερους χρόνους ώστε να τερματίσει πρώτος. Τρίτος ήταν ο Παναγιώτης Κακολύρης με +53.57’’ για να ακολουθήσουν οι Αλέξης Ζώρας με +5.85’’, ο Γιάννης Παυλίδης με +1:00.25’’ και ο Κίμων Καράμπελας με +4.93’’, όντας και νικητής μίας ειδικής διαδρομής.
Την Κυριακή, ο Σιαφαρίκας πήρε τις πέντε ειδικές διαδρομές και κέρδισε πάλι με διαφορά +8.18’’ από τον Γιάννη Τρίγκα ο οποίος πήρε τις δύο τελευταίες ειδικές. Στην 3η θέση ανέβηκε ο Καράμπελας (+52.45’’) με νίκη σε μία ειδική διαδρομή, ενώ ακολούθησαν οι Ζώρας (+3.76’’), Παυλίδης (+2.18’’) και Κακολύρης (+34.16’’).

Κατηγορία Ε1 – Μάχη για τίτλο

Η μάχη μεταξύ του Αλέξη Ζώρα και του Κίμωνα Καράμπελα έληξε υπέρ του πρώτου, το Σάββατο. Ο Ζώρας κέρδισε τις τρεις ειδικές διαδρομές και όντας δεύτερος στις υπόλοιπες, κατάφερε να τερματίσει πρώτος στην κατηγορία. Ο Καράμπελας που ήταν πιο γρήγορος στις πέντε ειδικές διαδρομές, είχε μία ατυχία στην 4η ειδική, η οποία του στοίχισε σε χρόνο κι έτσι έμεινε στην 2η θέση της κατηγορίας, με διαφορά +1:05.18’’. Τρίτος τερμάτισε ο Μιχάλης Ντουζένης με +5.77’’ διαφορά, για να ακολουθήσουν οι Παναγιώτης Καδόγλου (+3:02.29’’), Παναγιώτης Ζαφειρίου (+1:49.05’’), Φοίβος Κολιοπάνος (+1:58.19’’), Κωνσταντίνος Γκόσκινος (+1:24.91’’).
Την Κυριακή, οι ρόλοι άλλαξαν, ο Καράμπελας κέρδισε τις έξι από τις οκτώ ειδικές διαδρομές και πήρε τον αγώνα από τον Ζώρα για +3.76’’. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Ντουζένης με +1:17.89’’ και ακολούθησαν οι Καδόγλου (+2:20.19’’), Ζαφειρίου (+1:55.98’’), Κολιοπάνος (+1:21.99’’) και Γκόσκινος (+35.77’’).

Ε2 – Κυριαρχία Σιαφαρίκα

Η πρώτη μέρα στα Γρεβενά, βρήκε τον Βασίλη Σιαφαρίκα να κερδίζει με διαφορά +5.59’’ τον Γιάννη Τρίγκα, κατακτώντας τις τρεις ειδικές διαδρομές. Ο Τρίγκας, κέρδισε τις υπόλοιπες πέντε, αλλά οι χρόνοι του Σιαφαρίκα ήταν τελικά καλύτεροι συνολικά.
Ακολούθησε ο Παναγιώτης Κακολύρης με +53.57’’ διαφοράς ενώ πίσω τους βρέθηκαν οι Γιάννης Παυλίδης (+1:06.10’’), Αντώνης Δήμου (+1:58.70’’), Κωνσταντίνος Αλεξόπουλος (+3:06.81).
Την Κυριακή, δεύτερη μέρα του αγώνα, ο Σιαφαρίκας κέρδισε τις έξι από τις οκτώ ειδικές, αφήνοντας τον Τρίγκα πίσω για +8.18’’. Άνοδο είχε ο Παυλίδης στην 3η θέση με +58.39’’ διαφορά, και την εξάδα συμπλήρωσαν οι Κακολύρης (+34.16’’), Δήμου (+2:10.91’’) και Αλεξόπουλος (+2:56.35’’).

Ε3 – Παπαθεοδώρου και Τρίγκας

Την πρώτη μέρα του αγώνα, ο Χρήστος Παπαθεοδώρου κατάφερε να κερδίσει τις τέσσερις ειδικές διαδρομές, και να κερδίσει έτσι τον αγώνα από τον Θανάση Τρίγκα που κέρδισε τις υπόλοιπες ειδικές, για +19.79’’. Στην 3η θέση τερμάτισε ο Μιχάλης Προβιάς με διαφορά +2:00.44’’. Ακολούθησαν οι Απόστολος Ζβιντερίκος (+1:14.72’’), Βασίλης Πετρόπουλος (+5:41.72’’) και Σταύρος Ιορδανίδης (+6:34.59’’).
Την Κυριακή, ο Τρίγκας πήρε το αίμα του πίσω κερδίζοντας όλες τις ειδικές διαδρομές και αφήνοντας τον Παπαθεοδώρου στην 2η θέση με διαφορά +1:11.47’’. Το βάθρο συμπλήρωσε ξανά ο Προβιάς με διαφορά +2:21.21’’, ενώ ακολούθησαν οι Ζβιντερίκος (+5:28.74’’), Πετρόπουλος (+35.85’’), Ιορδανίδης (+4:33.14’’), με την ίδια σειρά όπως το Σάββατο.

EN – Πρώτος ο Σφηναρολάκης

Μόλις δύο οι συμμετοχές στην κατηγορία EN, με τον Αρτέμη Σφηναρολάκη να ηγείται και τις δύο μέρες του Δημήτρη Μπάκα. Την πρώτη μέρα με διαφορά 4:37.48’’ και την δεύτερη με +4:17.93’’. Κρίμα γιατί η κατηγορία νέων αναβατών θα έπρεπε να έχει τους περισσότερους αναβάτες και να βγάζει και τα νέα ταλέντα.

ES – Νικητής ο Γκαγκανάτσιος

Το Σάββατο, ο Θανάσης Γκαγκανάτσιος κέρδισε και τις τέσσερις ειδικές διαδρομές από τον Μιχάλη Μιμίκο με διαφορά +1:57.26 ‘’ την πρώτη μέρα. Τρίτος τερμάτισε ο Δημήτρης Κόκκινος με διαφορά +2:31.81’’ και ακολούθησαν οι Χάρης Δημόπουλος (+15.48’’), Δημήτρης Σταμάτης (+1:29.43’’), Βασίλης Βράκας (+1.35’’).
Την Κυριακή, οι τρεις πρώτοι παρέμειναν ίδιοι με τον Γκαγκανάτσιο να προηγείται για +2:06.51’’ από τον Μιμίκο, τον Κόκκινο να έχει διαφορά +52.64’’, ενώ στην 4η θέση βρέθηκε ο Μανώλης Πασχαλίδης (+25.84’’). Ακολούθησε ο Δημόπουλος (+10.92’’) και ο Βασίλης Κακιούσης (+40.76’’).

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 07 Οκτωβρίου 2014 00:42